Technologia wspiera docenianie. Sprawdź jak?

Czy satysfakcja z pracy jest równoznaczna z zaangażowaniem pracownika? Jak mówić, żeby docenić i jak w tym wszystkim pomaga technologia? Sekretami doceniania dzielili się Renata Hendel oraz Rafał Głowala z Nais.

Poprowadzili dla firm, ekspertów HR i menedżerów webinar „Wpływ doceniania na zaangażowanie pracowników. Jak technologia może wspierać ten proces?”. Zaprezentowali także m.in. wyniki badania Uniwersytetu SWPS na temat doceniania przeprowadzonego wśród polskich menedżerów, których partnerem był Nais.

– Czy satysfakcja pracowników oznacza ich zaangażowanie? – zapytała Renata. – Okazuje się, że nie. Tylko połowa pytanych pracowników mówi pozytywnie o swojej satysfakcji z pracy, a co piąty przyznaje, że ma bardzo niski poziom satysfakcji – przytoczyła dane Hays z końca 2019 roku.

I dodała, że satysfakcja i zadowolenie pracownika z pracy wpływa na zaangażowanie, ale wcale nie oznacza to, że satysfakcja równa się zaangażowanie.

To znak, że w wielu firmach nie przykłada się wagi do rozróżnienia tych pojęć i wprowadzenia zmian: z korzyścią dla pracowników, a w efekcie dla firm. Docenianie, które buduje m.in. poczucie wartości pracownika, jest jednym z elementów, który może wpłynąć na zmianę zaangażowania.

– Ciekawe, że w badaniach Uniwersytetu SWPS menedżerowie powiedzieli, że trudno im jednoznacznie zdefiniować docenianie – mówiła Renata prezentując po raz pierwszy wyniki badań. – Pierwsze skojarzenia to: wynagrodzenia, pensje, a także benefity – czyli raczej nadane, przyznane i obecne „od zawsze” elementy w firmie.

Rafał przedstawił 5 funkcji doceniania, które podczas badania wyodrębnili badacze Uniwersytetu SWPS. Są to:

  1. informowanie pracownika o jakości jego pracy;
  2. budowanie  pozytywnej atmosfery w zespole;
  3. łagodzenie stresu i wpływu negatywnych czynników,
    by w efekcie utrzymać zaangażowanie w sytuacjach kryzysowych;
  4. budowanie poczucia wartości, kompetencji,
    zwiększając przekonanie pracownika o jego wartości dla organizacji;
  5. element wymiany społecznej, podtrzymania wzajemności,
    dbania o równowagę między wysiłkiem wkładanym w pracę a nagrodami.

Prowadzący zdradzili także, że w raporcie z badań Uniwersytetu SWPS znajdziemy jeszcze inne funkcje oraz formy doceniania. Można go pobrać klikając w nazwę Raport_badanie_DOCENIANIE.

Rafał pokazał także – „wchodząc do środka aplikacji Nais”, jak można doceniać i nagradzać, korzystając z naszej technologii. Opowiedział o funkcji „kudosy”, która w Nais pozwala docenić, podziękować, przesłać dobre słowo z poziomu: pracownik do pracownika, ale także pracownik do szefa i oczywiście szef do pracownika. – Przekazujemy dobre emocje, budujemy w ten sposób kulturę doceniania w firmie i tworzymy lepsze miejsce pracy – mówił Rafał.

Dzięki Nais menedżer ma dostęp do raportów, widzi, który z jego pracowników jest przez innych doceniany i za co. Może zauważyć też, który z członków zespołu buduje dobrą atmosferę i najczęściej przyznaje kudosy innym. To wiedza wspierać menedżera w zarządzaniu pracownikami. Raporty w Nais są dostępne online, aktualizowane na bieżąco.

– Docenianie to proces, ale warto go rozpocząć, bo kiedy wzrasta zaangażowanie w zespołach, zwiększają się wyniki biznesowe, spada rotacja – dodała Renata.
Oboje Renata i Rafał zapraszają do Nais, bo do końca czerwca w Nais można zacząć doceniać BEZPŁATNIE. Tutaj można zarejestrować firmę: https://app.nais.pl/register
Zacznijcie doceniać!

Podobał ci się ten artykuł? Podziel się nim używając hashtaga #WeAreNais