Ogólnopolskie badanie o Total Rewards Statement

Total Rewards Statement, czyli Raport Łącznych Korzyści z Pracy w praktyce, takie badanie Nais prowadzi wspólnie z Uczelnią Łazarskiego, Klubem Compensation & Benefits, firmą ProPeople pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.

Nais i ProPeople wraz z Klubem Compensation & Benefits działającym przy Uczelni Łazarskiego chce popularyzować nowoczesne i praktyczne modele oraz rozwiązania IT dla HR. Chcemy też poszerzyć i przekazywać wiedzę o oczekiwaniach, trendach i wyzwaniach rynkowych w związku z prezentowaniem pracownikom raportów łącznych korzyści z pracy (ang. Total Rewards Statement w skrócie TRS).

Dlatego pytamy przedstawicieli różnych branż, co jest dla nich ważne w prezentowaniu pracownikom TRS, jakie informacje chcieliby tam zawierać, co chcieliby przekazywać i w jakiej formie to robić.

– Dziś ważna jest szybko podana, łatwo przyswajalna i graficzna informacja – mówi Iwona Grochowska, CEO Nais, aplikacji do doceniania i nagradzania pracowników. – Dobrze, jeśli TRS nie kojarzy się pracownikom z dużym wydarzeniem, któremu towarzyszy kartka z nadrukowanym wykresem. Namawiam do tego, by korzystać z dynamicznych rozwiązań online, które pokazują po kliknięciu: ile człowiek zarabia, ile otrzymał premii, a ile warte są owoce, kawa i woda, którą ma biurze. Mogą to być też inne rzeczy materialne i niematerialne, które pracodawca chce przedstawić w ramach TRS. Często sama firma nie postrzega ich jako korzyści dla pracowników, a tym bardziej nie widzą ich tak pracownicy.

Zdaniem Iwony Grochowskiej Total Rewards Statement to także dobre narzędzie do budowania Employer Brandingu wśród obecnych pracowników – prezentowanie im, co firma oferuje. To też narzędzie, które ma duży potencjał w procesie rekrutacji czy przy wprowadzaniu do pracy, o ile firma decyduje się na jawność wynagrodzeń.

Tym bardziej, że jak się okazuje, TRS w Polsce chce wprowadzić dokładnie połowa firm, które spytała o to Anna Morawiec-Bartosik, współzałożycielka firmy ctrl+HR, członek Klubu Compensation & Benefits oraz wykładowca na pierwszych w Polsce podyplomowych studiach Zarządzania Wynagrodzeniami i Wynikami Pracy.

Część wyników swojego Pierwszego Raportu Stanu Analityki HR w Polsce prezentowała na październikowej konferencji HR Camp w Warszawie. Co ciekawe – 4 proc. firm miało TRS, ale z niego zrezygnowało. – Jestem bardzo ciekawa, co takiego się stało, że organizacje się z TRS wycofały. Chętnie dowiem się od tych firm, skąd taka decyzja – zapowiada Anna Morawiec-Bartosik.

Wyniki badania o Total Rewards Statement przedstawimy na grudniowym spotkaniu Klubu Compensation & Benefits przy Uczelni Łazarskiego. – Już dziś serdecznie zapraszamy 12 grudnia na nasze warsztaty – mówi Joanna Liksza, Lider Klubu i Kierownik Studiów Podyplomowych Zarządzania Wynagrodzeniami i Wynikami Pracy. – Temat Total Rewards Statement powraca ponownie. Poszukiwane jest narzędzie, które wesprze pracodawców w komunikacji łącznych korzyści z pracy. Chcemy zbadać, w jakim kierunku idzie rynek, jakie są cele i jaki jest oczekiwany sposób prezentacji składników płacowych. Czy wszystkie elementy TRS mają mieć wartość finansową? Czy prezentacja raportu ma być statyczna czy dynamiczna? Scenariusze przyszłości czy historia?

Zapraszamy Was do udziału w badaniu i aktywnego udziału w Warsztatach Compensation & Benefits na Uczelni Łazarskiego. Do zobaczenia!

Kliknij TU, żeby odpowiedzieć na pytania. Dziękujemy!

Badanie patronatem medialnym objął dziennik „Rzeczpospolita”.

Przeczytaj także: TRS: Pokaż pracownikowi, jak o niego dbasz – tekst Iwony Grochowskiej, CEO Nais

 

 

 

Podobał ci się ten artykuł? Podziel się nim używając hashtaga #WeAreNais